Doğum Fotoğrafçısı nasıl olunur? Yenidoğan Fotoğrafçısı olmak için neler gerekir? Tedarikçiler nasıl bulunur? Kamera seçimi nasıl yapılır? Müşteri nasıl bulunur? Portfolyo nasıl oluşturulur? gibi yüzlerce soru yazabilirim hiç düşünmeden.


İlk fotoğrafçılık eğitimlerimi Muammer Yanmaz ve 40 Haramiler'den aldıktan sonra Muammer Hoca şöyle demişti:

Hangi alanda fotoğraf çekmeyi planlıyorsunuz?. Sıra bana geldiğinde bir anda ağzımdan 'Bebeklerin fotoğraflarını çekmek istiyorum. Hatta dünyanın her ülkesinden bebekleri çekmeyi istiyorum.' demiştim. Tabi ki söylerken çok kolay gelmişti:) Sonra bir günlük doğum fotoğrafçılığı eğitimi aldım. 2013 yılıydı. Eğitimden sonra aklımda yüzlerce daha soru oluşmuştu. Sorularıma bir cevap bulmak için saatlerce günlerce Google ile sohbet etmiştim:) Ekranın karşısında 4-5 yaş attım heralde bir şeyler bulmak için:)

Ama her şey daha yeni başlıyormuş. Yenidoğan fotoğrafçılığı için o zamanlar ne 1:1 eğitim vardı ne de herhangi bir Türkçe online kaynak. Yabancı fotoğrafçılar ise bu konuda çok iyi durumdaydılar ama eğitimleri para kazanmaya başlamayan hatta iyi para kazanan fotoğrafçılar için oldukça pahalıydı. Büyük umutlarla Türkiye'de bu işi yapan az sayıdaki fotoğrafçıya e-mail gönderdim. 1:1 eğitim almak ve tecrübelerinden faydalanmak ve aklımdaki binlerce soruya cevap bulmak için. Sadece 1 tane fotoğrafçı nazikçe dönüş yaptı ancak yardımcı olamayacağını söyledi.

Ben de bu aralarda bir yenidoğan çekimi aldım hem de ücret karşılığında:) Allah'ım nasıl yapacağım konusunda sadece yabancı fotoğrafçıların izlediğim kısa Youtube videoları var. Doğru dürüst aksesuarım yok, JPEG çekiyorum ve kameramı iyi bilsemde yenidoğan fotoğrafçılığı konusunda ve ev çekimi konusunda deneyimim yok:)

Sudan çıkmış balık misali:) Ben hala o çekimden birçok fotoğrafı seviyorum:) Bence çok iyi olmuştu o zaman için:) Aile hiçbir zaman benim ilk çekimim olduğunu bilmedi:) İkinci çocukları olursa yenidoğan çekimi hediye edeceğim onlara:)

Sonra bu işi hakkıyla yapabilmek için sistem oluşturmaya başladım. Zaten sıfırdan başladığım için her konuyu derinlemesine inceledim. Yüzlerce kamera ve lens incelemesi, Hayyam'ın yollarını aşındırmaca, albüm şirketlerini dolaşmaca, websitesi, logo, kartvizit için çalışma..vb. İşin içine girdikçe yeni sorunlar yeni sorular çıkıyordu. Hala ev çekimleri yapıyordum. Sonra stüdyoya geçme zamanı geldi. Bu daha da çok soru ve aksesuar demekti:)

Bu sırada doğum ve bebek fotoğrafçılığı da oldukça popüler olmaya başlamıştı. Yabancı fotoğrafçılar workshoplar için Türkiye'ye gelmeye başlamıştı, aksesuarlara ulaşmak daha da kolaylaşmıştı. Yurtdışı kaynak sayısı oldukça artmıştı. Türkiye'de de fotoğrafçılar workshop vermeye başlamışlardı.

Ama yine de bu workshoplar hep eksik kalıyordu. Eğitimden çıkanlar pozlandırmaları eğitmenin yaptığı bir kaç fotoğraf ve bir kaç püf noktası dışında bir şeyler almıyordu. Nasıl müşteri bulurlar, nasıl marka oluştururlar, Photoshop ve Lightroom editlemenin ipuçları neler, konsept nasıl hazırlanır, hangi programlar hayat kurtarır, işleyen bir sistem nasıl geliştirilir, nasıl daha çok para kazanılır, nasıl tutarlı kalınır ve daha bir çok soru cevapsız kalıyor.

Sonra stüdyomu devredip 8.850 KM uzağa Toronto, Kanada'ya geldim. Dilini çok iyi bilmiyordum, kültürünü hiç bilmiyordum ve bebek fotoğrafçılığı ortamı hakkında fikrim bile yoktu. Ama elimde tecrübelerim ve bir sistemim vardı. 30 gün içerisinde bütün sistemimi yeniden oluşturdum. Türkiye'den siparişlerim gelir gelmez çekimlere başladım ve 1 yıl içerisinde 6 haneli rakamlarda kazanmaya başladım.

Bu tecrübelerimi de artık bebek fotoğrafçılığına yeni başlayan, başlamış ama bir üst seviyeye çıkmak isteyen, daha çok para kazanmak ve bunu tutarlı hale getirmek isteyen, Türkçe kaynak arayıpta bulamayan, soruları için bana çok kolayca ulaşmak isteyen fotoğrafçılarla paylaşmaya karar verdim. Sizleri, ihtiyaçlarınızı ve sorularınızı o kadar iyi anlıyorumki.

Umarım yollarımız kesişir. Biliyorum ki birlikte çok daha iyiyiz ve çok daha güçlüyüz.