Fiyat konuşmak nedense fotoğrafçılar arasında tabu gibi olmuş durumda:) Bazen denInstagram hikayelerinde fiyatlarını paylaşan fotoğrafçılar görüyorum. Öncelikle şunu söylemek isterim. Sizin için ne işliyorsa ve fiyatlamanızdan memnunsanız aynen devam edin. Şimdi drumsss lütfen:

Hem sadece ev çekimi, sadece stüdyo çekimi ve her ikisini de yapmış biri olarak söylemeliyimki karlı bir süreç yürütmek oldukça zor. Bir de nasıl fiyatlandırma yapacağınız konusunda aklınız karışmışken:) Bununla ilgili size kimse bu işin fiyatı budur diyemez. Bu tamamen sizinle, bulunduğunuz yer ile, hitap etmek istediğiniz kitle ile birlikte değişiklik gösterir.

Ama değişmeyen bazı şeyler de vardır. Sizin zamanınızın ve yeteneğinizin değeri. Ben 13 yıl kurumsal hayatta çalıştıktan sonra aylık ne kadar kazanmak istediğimi, ne kadar kazanırsam mutlu olurum dediğim bir tutar aklımda vardı. Bu tabi ev çekimine giderken değişti, stüdyo maliyetleri işin içine girince değişti. Başka bir ülkeye gidince de tabiki değişti.


Bence yenidoğan çekimi için sabit bir paketiniz ve fiyatınız mutlaka olmalı. Bu içeriğin dışında bir şeyler isteyen müşterileriniz olursa bu pakete ekleme yapabilirsiniz. Bu öyle bir fiyat olmalıki hem o yaptığınız çekim sizi mutlu etsin hem giderlerinizi karşılasın hem istediğiniz hayatı yaşayın. Excel'de şöyle formüller oluşturabilirsiniz:

Bütün sabit giderlerinizi yazın:

  • Elektrik, Su ve Doğalgaz faturaları
  • İnternet
  • Stüdyo Kirası (Ev çekimi yapıyorsanız evinizde kullandığınız alana düşen kirayı ekleyebilirsiniz)
  • Ekipman ücretleri (Ortalama 5 yıl kullanacağınızı düşünerek aylık bir tutar belirleyebilirsiniz. Bu 5 yıl tamamen size göre değişir)

Değişken giderlerinizin de ortalamasını alabilirsiniz:

  • Kıyafet ve aksesuarlar için ayırdığınız bütçe
  • Arka fonlar
  • Ekipman bakım değerleri
  • Ev çekimine gidiyorsanız benzin ve otopark ücretleri
  • Ve aklınıza gelen diğer değişken giderler

Ve bunların altına bir de kendinize vermek istediğiniz maaş ne kadar onu yazın. Hangi maaşı alırsanız mutlu olurdunuz? Tabi bu sorunun çok büyük cevapları var ama kendinizi işveren yerine koyun ve çalışanınıza maksimum ne kadar verirdiniz?:))

Sonra excelin diğer tarafına haftalık ortalama kaç çekim yaptığınızı ya da yapmayı planladığınızı yazın. 4 hafta izin kullandığınızı varsayalım. 48 hafta ile bu çekim sayısını çarpın. Sonra excelin diğer tarafında çıkan tutarı bu sayıya bölün. İşte sizin çekim ücretiniz budur:)

Örneğin sabit giderleriniz aylık 3.000 TL Değişken de 1.000 TL. 4.000 TL * 12 ay= 48.000 TL

Kendinize de aylık 10.000 TL maaş verin. 10.000 TL * 12 ay = 120.000 TL

Toplam= 168.000 TL

Haftalık 3 çekim yaparsanız 3 * 48 = 144 Çekim

1 çekim ücreti 168.000 / 144 = 1.166 TL

Bu tamamen zihninizde canlansın diye yaptığım bir örnek. Giderler çok farklı olabilir. Haftalık çekim sayınız çok farklı olabilir. Kendinize bağışladığınız maaş farklı olabilir:) Bu yıldan yıla değişiklik gösterebilir. Sürekli daha iyiyi planlayın ama gerçekçi de olun. Fiyatlandırmanız da TUTARLI olun. Sizi MUTSUZ edecek çekim fiyatlarında çalışmayın.

Siz nasıl fiyatlandırma yapıyorsunuz?