Bu soruların cevabını almak için kaç kişiyle konuştum, kaç yüz bin yorum okudum, inceleme ve araştırma yaptım ne siz sorun ne ben söyleyeyim:) Çok ama çok:)


Bu gerçekten büyük bir adım ve çok önemli bir konu. Bizim de kariyerimize başlarken aylarca araştırdığımız ve yıldığımız bir problemdi. Özellikle de ilk defa böyle büyük bir yatırım yapacaksanız ve sınırlı bütçeniz varsa sorun daha da katlanıyor. Şimdi soru & cevap yaptığımızda yeni veya eski kim olursa olsun tüm fotoğrafçılardan bu soruyu duyuyoruz. Bizim de yaptığımız gibi araştırmalar, incelemeler, yorumlar okumalar, ve yine daha çok kafa karışması ve yorgunluk, yılma arkasından geliyor.

Ben kafanızı karıştırmayacağım ve benim izlediğim yolu anlatarak nasıl hata yapmazsınız ve nasıl en ideal kamera ile başlarsınız onu anlatacağım. Ama bir tane de kamera ve lens tavsiyesi vereceğim:) (dayanamadım yine:) ) Bir de bazen 'Çok iyi fotoğraf çekmek için çok iyi kameraya ihtiyacın yok' diye bir cümle duyarsınız. Buna kısmen katılıyorum. Fotoğrafı çeken fotoğrafçının yeteneği, gözü ve yorumu çok çok önemli. Bu bir sanat. Bununla birlikte bu yorumu yapan fotoğrafçılar genelde en son çıkan kamera ve lensleri kullanırlar:) Benim size önerim ilk başta kameraya ve lense değil eğitiminize ve kendinize yatırımınızı yapın. Sonrasında kamera ve lenslerinizi yenilersiniz.

Öncelikle ben Canon'cuyum:) Nikon hiç kullanmadım. Hangisi ile başlarsanız onunla ilerliyorsunuz. Hem kamerayı tanıyorsunuz hem lenslerinizi ona göre alıyorsunuz ve sonunda değişiklik yapmak yeni bir markaya geçmek zorlaşıyor. Ama bir gün gelenekçiliğimden kurtulduğumda aynasız bir kameraya geçeceğim. O ayrı bir postta:)

Canon 600D ve 18-55 Kit lens ile başladım. Hayyam'da Babataş Fotoğrafçılıktan aldım. Şener abiye ihtiyacınızı ve ne için kullanıcağınızı söylediğinizde zaten sizi yönlendiriyor. Giderseniz adımı verin selamımı iletin ve indirim isteyin:) Kit lensin yanına o zamanki bütçemle ancak 50mm 1.8 lens alabilmiştim. Ancak daha ilk çekimde bu lenslerin bana yetmeyeceğini anladım. Yeni bir lens almanız gerektiğini zaten hissediyorsunuz zamanla. Bunu değiştirmem ve üst seviyeye geçmem gerekli diyorsunuz:)

Yine okuduğum yorumlar ve bütçeme göre Tamron 24-70 2.8 MM aldım. Bir süre kullandım ama istediğim netliği bir türlü alamadım. Sonra Canon'un 24-70'ine döndüm ve dedim tamam bu benim ana lensim:) Hala da bu lensi kullanıyorum. Kıymetlimizzz:)

Sonra o da yetmedi tabiki:) Sigma 35mm 1.4 alınca hayatım değişti. 1.4 diyaframda böyle net fotoğraflar çıktığını görünce artık ana lensim oldu:) Dış çekimlerde Canon 70*200 2.8 vazgeçilmez ve daha geniş açılar için 16-35mm mutlaka olmalı. Hamile çekimlerini bu lenslerle çok rahat bir şekilde çekebilirsiniz. Aşağıdaki fotoğraf Sigma 35 mm 1.4 ile çekildi.


Gelelim benim size önerime. Yeni başlayan bir fotoğrafçıysanız bütçeniz de kısıtlıysa Canon Rebel T7i yi öneririm. Ben deneme amaçlı kullandım bu kamerayı ve yüksek ISO'da bile (51.200 e kadar çıkıyor) çok noise yapmıyor ve keskin fotoğraflar çıkarabiliyor. (Diyaframı 24ç2'ye kadar çıkıyor) Seri çekimde saniyede 6 fotoğraf çekiyor ki 1 yaş çekimleri için işinize yarayacaktır. Ve benim hali hazırda kullandığım ikinci makinem 6D'nin 11 odak noktasına karşı 45 odak noktası bulunuyor. Şu an fotoğrafçılığa başlayacak olsaydım ilk bunu alırdım:)

Siz hangi makineleri ve lensleri kullanıyorsunuz?