Çoook uzun yıllar kurumsal hayatta hatta Türkiye'nin en büyük bankalarından birinde satış hedefli bir organizasyonda çalışmış ve hep kendi işimin hayalini kurarken bu kadar çok çalışmayacağımı hayal etmiştim:) Yanılmıştım:) Kendi işinizde başarılı olmak için çok daha fazla çalışıyorsunuz. Kurumsal hayattan farkı bunu daha keyifli ve çok isteyerek yapmak.

Herkes iş ve özel hayat dengesini bulmaya çalışıyor ama çok az insanın bunu başarabildiğini söyleyebilirim. Size günde bu kadar saatten fazla çalışmayın şu günler şunu yapmayın diyemem. Herkese uygun bir formül yok. Herkes kendine göre bu dengeyi bulmalı çünkü her birimizin durumu farklı. Hepimizin öncelikleri, hedefleri, aile durumu farklı. Hatta bugün sizin için doğru olan yarın için olmayabilir.

Ben fotoğrafçılığa ilk başladığımda henüz kızım yoktu, bir firmada tam zamanlı olarak çalışıyordum. Ayrıca bir yandan fotoğrafçılık işini kurmaya çalışıyordum. O zamanlar doğum ve yenidoğan fotoğrafçılığı bu kadar popüler değildi ve bilgi bulma konusunda çok fazla araştırma yapmam ve herşeyi sıfırdan ele almam gerekiyordu. Tabiki gündüz tam zamanlı akşamda fotoğrafçılık derken özel hayata çok kısa vakit ayırır olmuştuk.

Sonra stüdyo kurma ve yeni bir yerde tekrar işi konumlandırma ve daha sonra başka ülkeye taşınma burada yine sıfırdan iş kurma derken öncelikler hep değişti. Ama iş ve özel hayat dengesinde ilk başta yaptığım hataları tekrar etmedim. Kendime benim için çalışan mükemmel bir sistem kurdum. Herşeyden önce bir PLANınızın olması gerekiyor. İlk başta bunun için mutlaka zaman ayırmalısınız. Direk bütün işlere başlarsanız bir süre sonra hem kendinizi kaybeder hem hiçbir işiniz tam olarak gitmez.

Planınızda amaçlarınızı ve izleyeceğiniz yolu net olarak yazmanız gerekir. Gerçekçi bir plan olmasına çok dikkat edin. Çok iyimser ya da kötümser planlar yine sizi yolda bırakacaktır ve kendinizi bir döngüde çırpınıyor bulacaksınız. Bunun için çok güzel programlar var. Ben önceleri Excel'de çalışırken sonra işlerimi yönetmek için bir CRM programı kullanmaya başladım ve herşeyi otomatikleştirdim. Müşteri yönetimi, sosyal medya yönetimi, faturalandırma, randevu sistemi, kampanya yönetimi, sözleşmeler, website yönetimi.. hepsine ayıracağım zaman ve ne yapacağım planlıydı. Böyle olunca inanın stresiniz de azalıyor yaptığınız fotoğrafçılık dışı işlerden de keyif almaya başlıyorsunuz.

Ben tabi kendi gelişimime ve fotoğrafta daha iyi olmaya odaklandım. Diğer işleri de outsource ettim. Eşime:) Siz de eşinizle, asistanınızla ya da ortağınızla iş paylaşımı yapabilirsiniz. Bütün işi tek başınıza yapmaya çalışmayın. Bu hem sizin için zaman kaybı dolayısıyla para kaybı demek hem de sizin motivasyonunuzu kısa sürede düşürür.

Bu konuda daha konuşulabilecek çok şey var. Örneğin sosyal medyada harcadığımız zaman:) Bazen birşeye takılıyorsunuz bir bakmışsınız saatlerce oradan oraya verimsiz bir şekilde takılmışsınızdır.

Mutlaka PLAN yapın. ÖNCELİKLERİNİZİ belirleyin. OUTSOURCE edebileceklerinizle uğraşmayın. SOSYAL MEDYA için zamanınızı iyi ayarlayın. KENDİNİZ için mutlaka bir şeyler yapın her gün!. BAŞARILARINIZI kutlamak için vakit ayırın.

Siz iş özel hayat dengesini nasıl sağlıyorsunuz?