Fotoğrafta temel eğitim aldığım dönemde bağlı bulunduğum dernekte bir gelenek vardı. Kur bitiminde öğrenilen konuları kapsayan bir sergi açılır ve dernek üyeleri o sergiye katılıp kursiyerlerin fotoğraflarına oy verirlerdi. İlk 5’e seçilmek yeni başlayan biri için büyük prestijdi. Gezi sırasında tesadüfen çektiğim bir fotoğraf hocalarımdan biri tarafından görüldü ve sergiye konulacak fotoğraflarımdan biri olarak seçildi. Bana şunu söyledi; ‘koskoca sergide ışığın kullanıldığı tek fotoğraf bu, aferin sana’..

Ben O fotoğrafı çektim ama gözüme hoş geldiği içindi ne ışığa dikkat ettim ne başka bir şeye.. Ama beynimde yer etti o cümle.. Bu sefer ışık ile ilgili bir dünya kitap aldım okudum. Hem yabancı hem Türk hocalardan..

Fotoğrafım ilk 5’e seçildi.. Aldığım ilk başarı idi.. Şu an beni gülümsetse de heyecanım.. Işık sevdamın başlangıcı oldu..

Neden Işık?

Sıradan bir fotoğrafı bile büyülü hale getirebilecek güce sahiptir.. Fotoğraf makineniz tamamen ışık algısına göre çalışır yani ışık yoksa fotoğrafta çekemezsiniz.. Bu noktada verebileceğim en büyük tavsiye ışığın yönüne göre etkilerine hakim olmaktır. Ve her birinin fotoğrafınızda nasıl etkiler oluşturacağını bilerek çekim yapmanızın sizi çok daha iyi fotoğrafçı yapacağını bilmektir.

Işık 2 kısımda incelenir.. Doğal ışık ve Yapay ışık..Her ikisinin etkisi birbirinden farklı olsa da ışığın yön açısından obje ya da nesneye vurmasından kaynaklı ambiyans aynıdır..

Bu yazımda ışığın yönleri ile ilgili değerlendirme yapıp etkilerini sizlerle paylaşacağım..


Cephe Işığı; Işığı arkanıza, obje yada nesneyi önünüze alacağınız bir konumlandırma içerir.

Eğer portre çekiyorsanız kusuru az pürüzsüz bir cilt manzara çekiyorsanız daha canlı ve doygun renkler elde edersiniz.. Burada tek bir sıkıntı vardır. Cephe ışığı 3 boyutlu etkiden uzaklaştırır ve çok daha düz bir etki sağlar.Yanal ışık; biz fotoğrafçılar hep 2 boyutlu olan fotoğrafı ışığı kullanarak 3. boyuta getirmeye çalışırız. Çünkü hayata daha yakın, gözümüzün gördüğüne benzer olsun isteriz. Bize bu hissi verebilen ışık yanal ışıktır. Dümdüz bir görüntü yerine sanki dokunsanız tüm kıvrımları hissedecekmişsiniz gibi bir his yaratır. Aslında bu derinlik duygusu verir. Tam da istediğimiz şey budur.


Ters ışık; Bu sefer ‘’Işık önünüzde obje yada nesneniz de sizinle ışık arasında konumlanacak’’ İşte en gizemli fotoğraflarda burdan çıkacak.. Birini profilinden bu şekilde çektiğinizde evet yüzü görünmeyecek fakat tüm hatları koyu bir leke şeklinde sizinle olacak..Biz buna ‘Silüet’ diyoruz. Ters ışık fotoğrafı çekerken arka planın temiz olmasına dikkat etmeliyiz yoksa oldukça karışık huzursuzluk hissi veren bir fotoğraf elde etmiş olursunuz.


Ters ışık her zaman silüet şeklinde çekilmez. Hem çektiğiniz kişi aydınlık çıkar hem arka plan patlar.. Yada dengeli bir ışık ölçümü yapabiliyorsanız arka planda da doğru ışık düşümünü sağlayabilirsiniz.. Saçlar pırıl pırıl parlar ve masalımsı görüntüler elde etmenizi sağlar.


’Yarı cephe ve yarı ters ışık fotoğrafları da çok tercih edilir. Özellikle de bebek fotoğrafçığında.. ışığınız 45 derecelik bir açıyla geldiğinde güzel bir derinlik algısı yaratır.’’


Tepe ışığı; Aslında doğal ışık açısından değerlendirecek olursak saatin tam 12:00’yi vurduğu zamana denk delir. Çok tercih edilen bir ışık türü değildir.. Göz,burun ve dudak altları gölgeli bir haldedir. Estetik olarak pek uygun olmaz. Fakat ufak bir dolgu flaşı ile yada reflektör gibi bir yardımcı ile bunun da üstesinden gelinebilir.


Bir fotoğrafı çekerken, neden ve nasıl çekeceğinizi bilmeniz gerek..

Bu sizi diğer fotoğrafçılardan ayıracaktır.

Sadece bir fotoğraf makinesi alıp çekmek değildir fotoğrafçılık.. Işığa, kompozisyona hakim olmak gerekir.. Bunun yanı sıra sanat türlerini ya da fotoğrafın dünden bugüne tarihini bilmek sizi fotoğraf hakkında konuşabilme yetisi verir. Bir işi yaparken onunla ilgili konulara hakim olmadan o işin ustası olamazsınız.. Bu yüzden en güzel ilerleme branşın içerisinde kendini en iyi şekilde geliştirmekten geçer.. Teknik ve donanım olarak ne kadar kuvvetli hale gelirseniz fotoğraflarınıza da o denli yansımaları olacaktır..

Işığınız bol olsun

Sevgiler..

Nihan Büyüksural

https://www.instagram.com/nihan_buyuksural/