Fotoğrafçılık yapmaya karar verdiğinizde aslında bu işin çok yönlü olduğunu, gelişmenin ve öğrenmenin sonunun olmadığını hemen kavrıyorsunuz. Her an işinize yeni birşey katmanız gerekiyor. Bunun altında ezilip stres olmaktansa yolculuğun tadını çıkarmak ve kendiniz sadece kendinizle kıyaslamanız bu süreçte çok önemli. Ben işimi daha etkin, verimli kılmak adına hali hazırda hangi programları kullandığımı bu yazıda anlatacağım.

Öncelikle işiniz için yapacağınız en büyük yatırım KENDİNİZE yaptığınız yatırımdır. En iyi ekipmanlara ya da programlara sürekli yatırım yapmanıza gerek yok. Zamanla kendinizi geliştirdikçe ve daha çok paralar kazandıkça bu ekipmanlara ulaşmanız şimdiden daha kolay olacak zaten. Daha çok kazanmanız için de öncelikle kendinize yatırım yapmanız gerekiyor. Ben halihazırda düğün fotoğrafçılarından, ürün ve yemek fotoğrafçılarından, bazı yenidoğan fotoğrafçılarından eğitimler almaya devam ediyorum. Çünkü hepsinden farklı şeyler öğrenmek ve vizyonumu geliştirmek şuan o aklımdaki kamerayı ve ekipmanı almaktan daha önemli. Onları almanın zamanı bu vizyonu ve kendimi daha da geliştirdikten sonra zaten gelecek:)

Hadi başlayalım:

1- Adobe CC: Olmazsa olmaz zaten değil mi? Bu peçete yerine Selpak denmesi gibi bence. Normalde fotoğrafı düzenleme demek gerekirken photoshopluyorum diyorsunuz:) Photoshop aslında adobenin bir markası:) Buraya sadece Photoshop ya da Lightroom yazmadım çünkü Video editing ve tasarım araçları da Adobe'nin olmazsa olmazları arasında. Örneğin Video editleme için Premiere, tasarım için Illustrator vb..


2- Adobe Sign: Benim en önemsediğim konulardan biri de Müşteri Sözleşmeleri. Siz sözleşme yapıyor musunuz? Sadece e-mail ya da DM üzerinden ya da telefon üzerinden mi detayları konuşuyorsunuz? Yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi! Burada 2 önemli konu var. 1.si müşterilerinize bütün detayları anlatan sözleşmenizi göndermeniz, 2.si müşterinizin bunu kolay bir şekilde imzalayarak, onaylayarak size göndermesi. Diğer fotoğrafçılardan fark yaratacağınız bir konu! Bu sizin profesyonelliğinizi ve işinizi ne kadar ciddiye aldığınızı gösterir. Ayrıca müşterinize yaşatacağınız deneyimi kusursuz hale getirir. Adobe Sign ile sözleşmelerinizi çok rahatlıkla gönderebilir ve online olarak müşterileriniz imzalayıp otomatik olarak size bu dökümanlar ulaşabilir. Tek tık yeterli:) Adobe reklamı gibi oldu ama değil:)) Sweat the small things diye müşteri deneyiminde kullanılan bir tabir var. Küçük şeylerin çok büyük farklar yaratabileceği ile ilgili. Bunu izlemenizi tavsiye ederim: https://www.ted.com/talks/rory_sutherland_sweat_the_small_stuff?language=en

3-Pixellu: Albüm tasarlama programı. Ben albümleri bu programla istediğim gibi tasarlıyorum. İstediğim albüm boyutunda istediğim tasarımı kolayca yapabiliyorum. Bir sürü alternatifi var. Stickyalbum, Fundydesigner gibi. Ek ücret vermeden Photoshop'ta kendiniz de tasarlayabilirsiniz. Ben çok zaman alıcı ve etkin olmadığını düşünüyorum o yüzden en baştan beri program kullanıyorum. Arka plan işlerinizi ne kadar kolaylaştırır ve zaman kazanırsanız kendinize o kadar vaktiniz kalır:) Bu da kullandığım programın linkli: https://www.pixellu.com/

4-Tasarım: Aklınıza gelen her türlü tasarım için Canva süper bir nimet. Sadece bedava olanını bile kullansanız yeterli olur:) Profesyonelliğinizi göstermek ve diğer fotoğrafçılardan ayrılmak istiyorsanız Envato Elements kullanabilirsiniz.

5-Video: Pazarlama videoları ve müşterileriniz için kısa videoları Animoto'dan yapabilirsiniz. Benim zamanında çok ilgi çeken ve çok beğenerek yaptığım, bir sürü de müşteri kazandiğım basit ama etkili bir videoyu Animoto ile yapmıştım buradan izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=uaXxet74MVs Buraya girmişken kanala üye olmayı unutmayın eğitim videolarını yakında oraya yüklemeye başlayacağım kaçırmayın:) Imac kullanıyorsanız Imovie ücretsiz, Final Cut Pro, Adobe Premiere, Filmora en çok kullanılan programlar.

6-CRM: Müşterilerinizi nasıl takip ediyorsunuz? Tekliflerinizi, depozitolarınızı, faturalarınızı nasıl yönetiyorsunuz? Henüz işin başında da olsanız kısa zamanda manuel tuttuğunuz listelerinizin arasında kaybolabilirsiniz:) Siz bir profesyonelsiniz ya da bir üst seviyeye çıkmak istiyorsunuz. O zaman mutlaka CRM kullanmalısınız. Benim kullandığım ve önerdiğim program Sprout Studio. Aklınıza gelebilecek bütün süreçleri buradan tek programla yürütebilirsiniz. Allah'ım fotoğrafçılar için cennet bu olsa gerek:))) Ninja CRM bir alternatifi. İsmi çok havalı program da öyle ona da bir bakın derim. Benim kullandığımın linki: https://getsproutstudio.com/

7- Online Gallery: Müşterilerinize kusursuz bir deneyim sunmak için onlara harika Online Galeriler hazırlayabilirsiniz. Wetransfer, Google Drive, Email gibi programlarla fotoğraflarınızı paylaşıyorsanız şimdi hemen şuan o transferi durdurun:) Onlar 2016 yılında kullanıldı en son:) Biz Pixieset kullanıyoruz ama Pass Gallery, CloudSpot gibi uygulamalar oldukça popüler. Müşterileriniz bu uygulamarla şık tasarımlı galeriler alırken, oradan fotoğraf seçimi yapabiliyor hatta baskı ve albüm seçimlerini de yapabiliyor. Türkiye'deki Albüm firmalarının böyle programlarla hala entegre olmamasını anlayamamış olsam da yakın bir gelecekte müşteriniz seçimini buralardan yapacak ve direk albüm firmasına iletilecek ve istediği baskı gelecek. Şu an biz böyle yapıyoruz. Albüm ya da baskı siparişini verip kartla ödemesini yapıyor. Baskı direk bize geliyor ve biz sunumumuzu yapıp gönderiyoruz.

Burada yazdığım her programın alternatifi, daha uygunu, ücretsiz yöntemleri var. Benim yıllar içerisinde denediğim yüzlerce programdan sonra en sevdiklerim şimdilik bunlar. Benim önceliğim Müşterime Kusursuz Bir Deneyim yaşatmak. Bunu da en etkili, verimli, az maliyetli, sorunsuz yapmak istiyorum. Arka planda bu işlerinizi düzene koyduğunuzda daha çok işinize konstantre olup yaratıcılık tarafına daha çok zaman ayırabiliyorsunuz.


Sizin vazgeçemediğiniz programlar var mıdır? Yorum olarak eklerseniz tecrübelerinizden herkes faydalanabilir:)