Evdenbiri babyspa & danışmanlık Merkezinin kurucularından Seda İLHAN 2004-2008 yılları arasında lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik bölümünde, 2015-2019 yılları arasında Okan Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünde Yüksek Lisans eğitimini tamamlamıştır.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi yenidoğan yoğun bakım ünitesinde 4 sene çalıştıktan sonra özel bir kurumda Yenidoğan yoğun bakım ve bebek odası sorumlu hemşiresi olarak mesleğini sürdürmektedir.

Bu süreçte Emzirme Danışmanlığı, İlkyardım Eğitici Eğitmenliği, Doğum Koçluğu, Uluslararası Bebek Masaj Eğitmenliği gibi birçok sertifika almıştır.

2008 yılından beri prematüre bebek bakımı ve prematüre ebeveyn danışmanlığı konusunda uzmanlaşmış olan Seda İlhan, çeşitli kurumlarda ve evlerde ebeveynlere prematüre bebek bakımı, emzirme danışmanlığı, doğuma destek, bebek masaj eğitimi ve ilkyardım eğitimlerini uzman ekibiyle birlikte vermektedir.

BEBEK SPA ve MASAJI

Bebeklere sadece ebeveynlerin dokunması onların güven duygusunu arttırır. Yenidoğan fotoğrafçısı olarak bebeğe yapılacak masaj hareketlerini bilmeniz hem sizin çekimlerinizi daha kolay yapmanızı, hem bebekleri kolayca sakinleştirmenizi sağlar hem de bu hareketleri ebeveynelere de öğreterek onlara da harika bir tecrübe yaratabilirsiniz.Bebek masajı siz ve bebek arasındaki bağı güçlendirerek duygusal anlamda güçlü bir iletişim sağlar. Masajın birçok faydası vardır. Özellikle dolaşım sistemi, sindirim sistemi, sinir sistemi, solunum sistemi, öğrenme
kabiliyeti ve sağlıklı büyümeyi destekler.


BEBEK MASAJIN FAYDALARI
 Gaz ve kolik ağrında bağırsak hareketlerini düzenleyerek bebeğin rahatlamasını sağlar.
 Kas gelişimini destekler.
 Zihinsel ve bedensel farkındalığı sağlar.
 Bebek ile birebir kaliteli zaman geçirmenizi sağlar.
 Dil ve iletişim becerisinin gelişmesini sağlar.
 Annelik depresyonunun atlatılmasında yardımcı olur.
 Uyku düzenine yardımcı olur.
 Bebeğin memeyi reddetme şikayetlerinin azalmasını sağlar.
 Bebeğin sosyalleşmesine yardımcı olur.
 Bebeğin başa çıkma mekanizmalarının gelişmesini sağlar.
 Bebeğin kendini sakinleştirme becerisinin artmasına yardımcı olur.
 Ek gıdaya geçiş döneminde bebeğin beslenme şekli değiştiğinden sindirim sistemini destekler.

Masaj sırasında bebeğe dokunuşlarınız, sevgi dolu bakış ve iletişiminiz sizin çekimlerinizde bebeği kolayca pozlandırmanızı, ağlayan bebekleri sakinleştirmenizi, anne ve babanın güvenini kazanmanızı sağlar. Bunun için önce bebekten izin almanız, kendisine saygı duyulduğunu ve onun da bir birey olduğunu ona hissettirmenizi sağlar.

Masaj tekniklerini bilmek, yenidoğan bebeğin fiziksel yapısı anlamak, onun vereceği işaretleri okumak oldukça önemlidir. İşinizde bunları uygulamak hem sizi farklılaştıracak hem de çekimlerinizi daha üst seviyelere taşıyacaktır.


Sevgiler,

Seda İlhan

www.evdenbiri.com