Çok zor zamanlardan geçiyoruz. Yeni alınan kararlara göre Türkiye'de 4 gün daha sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Aynı şekilde şuan Kanada'da heryer kapalı. Herşey çok hızlı değişiyor. Sen de hissediyorsun, ben de hissediyorum. Böyle anlarda işimi nasıl devam ettireceğim, nasıl büyüteceğim, neler yapacağım diye düşünüyoruz. İşte bu zor ve bilinmezliklerle dolu bir zamanda nasıl işinizi ayakta tutar hatta ileri görürsünüz diye bazı fikirler paylaşacağım.

İşiniz İçin Bu Zor Zamanlarda Uygulayabileceğiniz Bazı Fikirler:

  1. Herşeyinizi Güncelleyin: Normal zamanlarda herkes çok meşgul olduğunu bahane ederek güncelleme yapmaktan genelde kaçar:) Ben dahil:) Ben de herşeyi tekrar gözden geçirip güncelledim. Çok ufak bir örnek olarak Pinterest'i uzun zaman sonra tekrar güncelledim. 3 gün içerisinde 47K gösterim aldım, buradan websiteme 496 ziyaret gerçekleşti 17 tane çekim talebi aldım ve şuan 9 tanesi onaylandı. Bundan daha güzel birşey olabilir mi? Sadece Pinterest rakamlarından bahsediyorum bir de. Neredeyse yazı çekimlerle doldurmak üzereyim. Neden siz de yapmayasınız? Müşteri listelerinizi güncelleyin, Email templatelerinizi güncelleyin, websitenizi, sosyal medya hesaplarınızı, broşürlerinizi..vb aklınıza ne geliyorsa.
  2. İş akışları oluşturun: Müşterinizi bulmaktan çekim sonrasına kadar bütün süreçlerinizi gözden geçirin ve iş planınızı oluşturun. Çok karmaşık şeyler olmasına gerek yok. Yazılı bir planınız olsun.
  3. Görünür Olun: İşiniz ile ilgili paylaşımlar yapın. Eski fotoğraflarınızı yeniden editleyin. Çekim arkası görüntüleri yayınlayın. Bu zor zamanları nasıl değerlendirdiğinizi potansiyel müşterilerinize gösterin. Utangaç olmayın:))
  4. Bir topluluğa üye olun: İşinizle ilgili bir gruba üye olun. Sizinle aynı işi yapanlarla görüşün, fikirler alın, fikir verin, birbirinizi anlayın, paylaşımlar yapın. Türkiye'de doğum ve yenidoğan fotoğrafçılarının birliktelik gösterdiği, birbirlerinin gelişimine katkı yapacak paylaşımların yapıldığı, ilerlemeye yönelik, destek vermeye yönelik bir grubu olmadığını biliyorum. Herkes bilgisini ya kendisine saklama ya da sadece workshoplarla kısıtlı vakitlerde paylaşım yapmaya meyilliler. Ben bu önyargıyı kıracağım merak etmeyin:) Bilgi paylaşıldıkça çoğalır. Kısa bir süre için herkese açık olacak bu gruba üye olun: https://www.facebook.com/groups/serapsekeracademy
  5. Paylaşım Önerileri: Müşterilerinize yönelik hediye kartları paylaşın, müşterilerinize neler yaptığınız ile ilgili dürüst bir ileti çıkın bu onların güvenini ve desteğini almanızı sağlar. Elinizden ne geliyorsa ücretsiz bir değer sunun. Örneğin benim lightroom presetlerime ve olmazsa olmazlarıma bu siteden ücretsiz ulaşabilirsiniz. Hatta yarın sizinle paylaşacağım hayatta kalma rehberine de ücretsiz ulaşabileceksiniz.

İşinizin değerini artırmak için sisteminizi geliştirin, yeteneğinizi geliştirin (kameranızı elinize alın), stratejilerinizi oluşturun, kendinize yatırım yapın. Bİliyorum zor zamanlar, herşey çok zor gibi görünüyor. Ama merak etme yalnız değilsin! En azından ben buradayım ve sana yardıma hazırım.