Yaptığım birkaç Canlı yayında gelen sorulardan bazıları ilk önce hangi malzemeleri almalıyım, yeni başladım az malzeme ile neler yapabilirim, en gerekli şeyler nedir oldu. Yaklaşın biraz daha ekrana:) Fotoğrafçılık kariyeriminin ilk 2 yılında sadece ev çekimleri yapmış, stüdyosuna ilk etapta çok malzeme alamamış, Kanada'ya sadece makineleriyle gelmiş ve toplam 400'den fazla ev çekimi yapmış biri olarak size diyeceklerim var. Diğer 300 bin milyon sekmeyi kapatın buraya odaklanın:)))

1- Güzel fotoğraf çekmek için çok iyi ekipmanlara ve çok eşyanızın olmasına gerek yok. Elinizdeki makineyi kullanmayı, ışığı kullanmayı öğrenin, kompozisyonu öğrenin sonra isterseniz eşyaya yatırım yaparsınız.

2- Eğitiminize yatırım yapın. Bir sürü video izleyin, fotoğraf inceleyin. Çok çalışın, çok deneyin. Her yenidoğan ev fotoğraf çekimi hem çok kolay hem çok zor. Bundan sonrasını not alın, çıktısını alın, yıldızlayın bir yere asın:). Ev çekiminde müşterilerinize mutlaka çekim öncesi rehber gönderin. Bu çekimde nelerle karşılacaklarını, sizin neler yapacağınızı, onlardan ne yapmalarını beklediğinizi, nasıl bir akış izleyeceğinizi, neler giymelerini önerdiğinize kadar son detayına hazırladığınız bu rehberi müşteriniz ile paylaşın. Onlardan çekim saatine göre evinin cam önü fotoğraflarını isteyin. Bu sizin de hazırlıklı olmanızı sağlar.

3- Hava durumuna bakın. Kanada'da yaz sadece 2-3 ay sürüyor, evler çok ışık almıyor, bulutlar bir geliyor bir gidiyor. Yani ışık anlamında çok zor anlar yaşıyoruz:) Ama tedbirimi buna göre alıyorum. Çekim saatini ona göre belirleyip hava durumuna göre cam önünde poz akışımı gitmeden belirlemiş oluyorum. Planlama yapmazsanız çekimlerde istediğiniz kaliteyi yakalayamazsınız. Benim son 1,5 yıldaki fotoğraflarımın hepsi ev çekimi:)

4- Hiçbir eşya almanıza gerek yok. Lifestyle denilen doğal fotoğraf çekimi yaparakta harikalar yaratabilirsiniz. Bunu dediğim zaman 'ama müşteriler hep konsept soruyor, konsept istiyor' yanıtını alıyorum. Siz o kadar harika işler çıkarırsınız ki müşterileriniz sizle çalışmak isterse sizin kurallarınıza uyar. Siz konsept fotoğraflar paylaşırsanız sizden de konsept fotoğraflar isterler. Sonra sarmala girersiniz:)

5- Eşya almak ister ve lifestyle çekmek istemez iseniz, fotoğraf makineniz olduğunu düşünerek önceliği lense vermenizi tavsiye ederim. Dar alanlarda 50 mm lensiniz croplu makinenizle ile birleştiğinde size çok zorluk çıkarabilir. Ben size 24-70 mm lensi her zaman öneririm.

6- Daha sonra bir açık renkli bir koyu renkli deck görünümlü fonları almanızı tavsiye ederim. Hem ev çekimleri hem stüdyo çekimlerinde kullanabilirsiniz. Temiz ve sade görüntüler elde edebilirsiniz. Bunun yanına bir kaç tane daha kırışmayan arka fonlardan zevkinize göre alabilirsiniz.

7- Biliyorum yenidoğan yatakları ve sepetleri çok pahalı geliyor. Ben Zara indirimlerinden çok sepet yakaladım:), Eminönü'ndeki sepetçileri çok dolaştım. Nakit ile giderseniz inanılmaz fiyatlara çok güzel yatak ve sepetler bulabilirsiniz. Siz kendiniz de yapabilirsiniz. Bir kova alıp iki farklı renge boyadığınızda alın size 2 farklı çekim malzemesi:)

8- Poz minderleri. Bunları mutlaka alın. Hem fiyatları uygun hem bebek pozlandırma da size çok kolaylık sağlayacaktır.

9- Baby Shusher. Aslında telefonunuza indireceğiniz programlarla da bu sesi bulabilirsiniz ama yenidoğan bir bebeğin yanına telefon koymayı çok sağlıklı bulmuyorum. O yüzden bunu mutlaka edinin. Kablosuz bir hoparlor alarak telefonuzdan buraya da sesi verebilirsiniz. Pahalı birşey almanıza gerek kalmaz:)

10- Fonları asmak için fon ayakları alabilirsiniz. Yine pahalı birşey almanıza gerek yok.

11- 3-5 adet nötr renklerde wrap alabilirsiniz. Ben bizim mahallemizdeki kumaşçıya gidip oradan beğendiğim renklerden kestirip almıştım. Hem çok uyguna geliyor hem esnafa katkınız oluyor hem de ilişkilerinizi geliştiriyorsunuz.

12- Mesela buraya eklediğim bütün fotoğraflar ev çekimleri. Bazıları bodrum katında bazıları çok çok dar alanlarda çekildi. Hem de çok az eşya ile.

Eşyaya yatırım yapmadan önce kendinize yatırım yapın. Para kazandıkça zaten eşyalarınız olacaktır. Çok paranız olsa bile akıllıca kullanmakta fayda var:)

Sizin önerileriniz ve sorularınız var mı?

Sevgiler,