Merhaba güzel meslektaşlarım,

Doğum ve Yenidoğan Fotoğrafçı arkadaşlarım hep soruyor öncelikle ne öğrenmeliyiz, neye odaklanmalıyız diye. Çok sevdiğim yabancı bir fotoğrafçı da geçtiğimiz günlerde bu konuya değinince ben de yazmak istedim:)

Öncelikle işiniz için profesyonel bir websitesi, marka, logo, tamamlayıcı tasarımlar, sözleşmeleriniz, şirket kuruluşlarınız, vergi levhanız vesaire (Volkan olsa buraya 3 milyon sayfa yazı yazardı bu konu ile ilgili şimdi:) ) mutlaka olmalı. Bunları her zaman söylüyoruz.

Bununla birlikte ilk ama ilk önce öğrenmeniz gereken şey, işinize başlamadan önce, size insanların para vereceği konuları öğrenmeniz gerekli. Öğrenmenin ve kendini geliştirmenin sonu yok. 'Ben oldum, ben her şeyi biliyorum, öğrenecek bir şeyim kalmadı' diyemezsiniz. Yani diyebilirsiniz ama ona başka bir şey denir ve buranın, Academy'nin ve bizim konumuzun dışında o:) İlk öğrenmeniz gereken şey: 'IŞIK KULLANIMI'

Son yaptığımız doğum ve yenidoğan fotoğrafçıları Online Buluşmasında Dış Çekim yaparken hangi IŞIK kurallarına uyulmalı onu anlattık. Bu konu çok çok önemli. Her şeyin başında geliyor. Çünkü ışığı ve kullanımını anlamaz, uygulamazsanız diğer her şey bundan zarar görür. Işığı anlamazsanız, Photoshop ya da Lightroom'da zorlanırsınız, onlarda zorlanırsanız fotoğrafınız istediğiniz gibi olmaz, o iyi olmazsa portfolyonuz iyi olmaz, o iyi olmazsa istediğiniz o müşteriyi bulmakta zorlanırsınız. Tam bir Kelebek Etkisi. Saatlerce fotoğraf editlersiniz, istediğiniz fiyatları müşterinize yansıtamazsınız... Umarım bu etkiyi ifade edebilmişimdir:)

Ben şu anda doğal ışık çalışıyorum. Derinlik, kontrast, highlight, gölgeler, arka plan, ön plan.. güzel, temiz, zamansız fotoğraflar çıkarabilmek için hepsine dikkat etmem gerekiyor. Uzun zaman Zoom Lens kullandım ama sonra Prime Lens'e geçince fotoğraflarım resmen kabuk değiştirdi. Dış çekimlerde özellikle neden gözaltlarında rakun gibi gölgeler oluşuyor, neden derinin rengi yeşil, mavi görünüyor, çıplak gözle baktığımda manzara çok iyi görünüyor ama fotoğrafımda bu şekilde görünmüyor gibi soruların cevaplarını hem tecrübeyle hem eğitimle bulunca siz de çok mutlu olacaksınız eminim. O arkadan gelen güneş ışığının masalsı bir şekilde fotoğrafınıza yansıttığınızda yüzünüzdeki o gülümseme ve fotoğrafınızı öpüp koklama hissi paha biçilemez :)))

Öğrenmeniz gereken 2. Teknik Konu: Fotoğraf Düzenlemeyi Öğrenmek. Bu ister Photoshop, ister Lightroom olsun, ister her ikisi ister farklı bir program olsun. Buradaki ana fikir fotoğraflarınıza süreklilik verecek tekniği bulmak ve sizi saatlerce ekran başına kilitlemeyecek bir iş akışı oluşturmak. Bir sürü fotoğrafçı arkadaşım ile görüşmeler yapıyorum. İnanılmaz fotoğrafları var ama fotoğraf düzenlemeyi bilmedikleri için o güzelim fotoğraflar yeterli etkiyi sağlayamıyor. İki mutlak önerim var:) Lightroom mutlaka kullanın, RAW fotoğraf çekin. Profesyonel bir fotoğrafçıyım diyecekseniz RAW çekeceksiniz. Lütfen bunu tartışmayalım sevgili meslektaşım. Kalbinizi kırarım:))))

Öğrenmeniz gereken 3. Teknik Konu: POZLANDIRMA. Bunun da birçok etkisi var öncelikle bu müşterinizi rahatlatır ve kamera önünde harika görünmesine yardımcı olur, bu da size referans kazandırır. Reklama o kadar parayı kim harcayacak. Siz değil. Bırakın bunu müşteriniz sizin yerinize yapsın:)) Pozlandırma tamamen bir pazarlama stratejisi. Bu yüzden dış çekim pozlandırmalarını Volkan yapar:)) Sırf pozlandırma için master yaptı:) Hala bebek pozlandıramasa da dış çekim ve aile çekimlerinde pozlandırmayı ona bırakırım. Güneşte özneyi nereye koyacağız, nasıl bir arka plan bulacağız, lensi güneş ışığından nasıl koruyacağız, fotoğraflarımızın puslu görünmesini nasıl engelleyeceğiz.. gibi sorunların üstesinden geliyor olmanız gerekiyor.

Bu yüzden mutlaka IŞIK, LIGHTROOM, POZLANDIRMA hakkında çok şey öğrenmeniz gerekiyor. Yukarıdakiler sana tanıdık geliyor ve bunları artık aşmak istiyorsan biz sana yardımcı olabiliriz:) Bize mesaj atman yeterli.

İyi haftalar,

Işığınız bol olsun (Çok klasik gelirdi, ben bunu hayatta yazmam derdim. Büyük konuşma canım meslektaşım. Hayat insana neyi ne zaman yaptırır belli olmuyor:)) )

Serap,