Merhaba dostlar,

Bizim için çok yoğun günler oluyor. Günde 10larca fotoğrafçı ile görüşme, onların sorunlarını dinleme, yaptıkları uygulamaları görme fırsatımız oluyor. Sadece Türkiye değil, Dünya'nın her yerinden fotoğrafçılar ile görüşüyoruz.

Sizce başarılı fotoğrafçılarla ile bir yerde sıkışıp kalmış, o eşiği geçemeyen fotoğrafçılar arasındaki fark nedir? Neden bazıları günlerini, aylarını ideal müşteri çekimleri ile doldurabilirken çoğunluk neden bunu yapamıyor?


Bizce bunun nedeni çok açık. Bu fotoğrafçılar, sistemlerinden ödün vermeden en uygun fırsatlara yoğun bir biçimde odaklanabiliyorlar ve hareket kabiliyetleri çok yüksek. Karışık mı oldu yine:) Kafamda oysa ki çok anlaşılır gelmişti:))

Yani Doğru şeylere ODAKLANIYORLAR ve HAREKETE GEÇİYORLAR, YAPIYORLAR, İLERLİYORLAR, UYGULUYORLAR.

Yanlış anlaşılmaması için açıklayayım. Çok çok çok fazla fotoğrafçı gerçekten de çok çok çok çalışıyor ama yanlış şeylere odaklanıyor. Hareket ediyorlar ama A noktasından B noktasına gitmek için bir doğru çizeceklerine spagetti yolu çiziyorlar. (Bu metaforu Volkan'dan aldım:)) )

Yurtdışında oldukça sıklıkla kullanılan bir ifade var. Küçük menteşeler büyük kapıları hareket ettirir diye. Bu yazıya uyarladığımızda doğru fırsatlara odaklanınca büyük değişiklikler yapabilirsiniz. İşinizde doğru şeye odaklandığınızda fotoğrafçılık kariyeriniz uçuşa geçecek ve çok daha başarılı olabileceksiniz.

Hemen sorular arkasından geliyor tabi:) Bu fırsatları nasıl göreceğim, nereye nasıl odaklanacağım ve bunu nasıl bileceğim? Bunu çok başarılı bulduğumuz bir fotoğrafçı ve girişimci şu formülle açıklıyor: Büyüme Potansiyel Skoru

Yaptığınız her adımın ölçülebilir olması gerekli ki neye ne zaman ne kadar efor harcayacağınızı bilin. Örneğin;

* Mini bir çekim,

* Promosyon,

* Instagramda Reklam Verme

* Bir Workshop'a katılma,

* Yeni bir makine ya da lens alma,

* Yeni bir iş akışı oluşturma planlıyor olabilirsiniz.

Bunları ölçmek için 3 soru sormanız gerekiyor:

1- Bu yapacağım şeyin benim karlılığıma etkisi olacak mı?

Kar = Gelir (Müşteri Sayısı*Ücret) - Gider. Buradaki en büyük etken Müşteri sayınız ve onlardan aldığınız ücrettir. Giderlerinizi azaltmanızın karlılığınıza çok büyük bir etkisi olmayacaktır. Tabiki olacaktır ama diğeri kadar etkili değil. Bir adım atarken bu soruları lütfen kendinize sorun ve dürüst olun: Bu yaptığım şey bana yeni müşteri kazandıracak mı, müşterim bana daha fazla ödeme yapacak mı, ya da gelecekte bunlar gerçekleşebilecek mi?

2- Bu yapacağım şey bana zaman kazandıracak ya da verimiliğimi artıracak mı?

İşinizde iki modunuz var. Bunlardan biri CEO, diğeride İşçi modu. Bizim en çok sevdiğimi konu ve canlı yayınlarımızda da sıklıkla söylediğimiz şey. Siz profesyonelsiniz ve işinizin patronusunuz. CEO modu İşiniz üzerinde çalışırken, İşçi Modu İşinizde çalışırken (günlük rutin işler). Asıl büyümeyi, işinizde asıl etki CEO modunda yapabilirsiniz. Büyük resme odaklanırsanız, strateji, taktik, plan, fikir ve fırsatlar görürsünüz. Gördüğümüz kadarıyla fotoğrafçıların çok azı neredeyse hiçbirisi bu moda geçmiyor. CEO modunda yaptığınız çalışmalar işinizi katlar ve katlar. İşçi modunda iseniz genellikle şu söylemleriniz olur:

* Zaman yetmiyor

* Çok yoğunum ama mutsuzum, para kazanamıyorum.

* İstediğim müşteri gelmiyor. Müşteri adayları beni çok youyor, sinirimi bozuyor, çalışma şevkim gidiyor.

Kurumsal hayatta sevmediği işleri yapanlar burada beni çok daha iyi anlıyordur:))


3- Bu yapacağım şey benim yetkinliklerimi artıracak mı?

Abraham Lincoln'un çok efsane bir sözü var çıktısı alınıp heryere yapıştıralası:) 'Bana bir ağacı kesmek için 6 saat verin. Buun ilk 4 saatini baltamı daha keskin hale getirmek için harcarım'.

Gerçekten de, kendini geliştirme ve yeni beceriler edinme, büyümeniz için çok değerlidir. Bununla birlikte, küçük bir uyarı eklemek istiyorum - beceri setinizi büyütmek sadece yeni bir şey öğrenmek demek değildir.

Bilgi güç demek değildir. Bilgi ucuzdur. Aslında kendi başına bilgi hiç de değerli değil. Şu an hangi konuda bilgi ararsanız arayın Google da ufak bir aramaya bakar.

Herkes ama herkes bilgi edinebilir. Bir youtube videosu izlemek, bir yazı okumak, bir workshopa gitmek veya bir blog okumak:) işte bu kadar:). İstediğiniz tüm bilgileri emebilirsiniz, ancak bu sizin için bir fark yaratacağı anlamına gelmez. Bu bilgi üzerinde hareket etmek ve değişiklik yapmak fark yaratacak olan şeydir.

Tükettiğiniz bilgiyi almalı ve onunla bir şeyler yapmalısınız. Ancak o zaman beceri setinizi geliştirebilir. Ancak o zaman fotoğraf makineniz gerçekten ateş eder:). İşte o zaman diğerlerinden ayrılırsınız, işte o zaman başarılı olursunuz, işte o zaman o hayal ettiğiniz hedefinize ulaşabilirsiniz.

Bir fırsatın becerinizi geliştirme yeteneği, yalnızca öğrendikleriniz uygulandığında ve olumlu, kalıcı bir etkiye sahip olduğunda büyüme göstergesi olarak düşünülmeli.


Çok mu sıkıcı oldu?:) Ama inanın ben çok hata yaptım, hala da yapıyorumdur:), sonuçta insanız. Öğrendiğim birşey varsa o da bu. Bilinçli bir şekilde stratejik, planlı olmalısınız ve HAREKETE GEÇMELİSİNİZ. Yoksa o izleyeceğin eğitim videosu, o güzel konuşmalar, workshoplar sadece zaman ve para kaybı olur.

Biliyorum bu yazıyı okuyan 10 fotoğrafçının en az 9'unda bir değişiklik olmayacak. Aynı günlük rutininde şikayetler ederek çalışmaya ya da yaptığı şeylerin arkasında bir şey olmadan devam edecek. Ama o kalan 1 kişiyi bile harekete geçirebilirsem benden mutlusu yok. Hareket planına, stratejik olmaya ve harekete geçmeye hazırsan biz buradayız.

Birlikte Daha Güçlüyüz ve Daha İyiyiz.

Sevgiler,

Serap