Uzun süredir workshoplar veriyor, yüzlerce fotoğrafçı meslektaşım ile görüşmeler yapıyorum. Genelde hep bir kar konuya takılı kalıp diğer konuları göz ardı etme eğilimindeler. Örneğin, çok beğendiği bir fotoğrafçının fotoğrafına bakıp aynı photoshopu aynı ışığı kullanmak için günleri, haftalarını harcıyor. Size söyleyeceklerim var toplanın:)

Sizi çok iyi anlıyorum. Yenidoğan fotoğrafçısısın. Takip ettiğin Dünya'dan ve Türkiye'den çok iyi fotoğrafçılar var. Onların fotoğraflarına bakıp, hikayelerini izleyip, eğitimlerine katılıp aynı ya da benzer tarzda fotoğraflar çekmek istiyorsun. Senin de Instagram'ın su gibi aksın istiyorsun. Kim istemez ki? Yalnız değilsin ve böyle hissetmen çok normal. Ancak gidiş yolun biraz uzun, zahmetli ve neredeyse faydasız.

Çünkü bir günde bir hafta ya da ayda hatta yılda istediğin o seviyelere gelmen çok zor. İmkansız değil ama çok zor. Fotoğrafçılığa tek yönlü bakıyorsun çünkü. O photoshop tekniğini öğrendiğinde, o eğitime katıldığında, o aksesuarı aldığında, o ışığı ya da kamerayı ve lensi aldığında işin biteceğini düşünüyorsun. Ama yanılıyorsun. Ben de yanıldım. Ben de çok hata yaptım. Hala da yapıyorum. İnsanız çünkü:) Kendine çok yüklenme:)

Bak ben sana aşağıda öyle maddeler sıralayacağım ki eğer hepsi üzerinde düşünür, hareket planı hazırlar ve uygulamaya koyarsan başarısız olmak gibi bir şey söz konusu bile olamaz. Hadi şimdi bütün açık sekmeleri kapat, al kahveni, kağıdını kalemini ve harekete geçmeye başla. Hazır mısın?

1- İlki ve en önemlisi. Herkesin yolculuğu farklı. Senden iyi fotoğrafçılara bakıp kendine üzülme, yeni fotoğrafçılara bakıp kendini iyi hissetme. Senin derdin kendinle olmalı.

2- Sen bir fotoğrafçısın ve aynı zamanda bir işletmesin. Bir firmasın. Bir profesyonelsin. Her yerde bu profedyonellğini göstermen gerekiyor.

3- Bu iş sabır işidir. Yavaş yavaş sonuçları alacaksın. Bir günde 6 ayda 1 yılda olmayabilir. Sabırlı Ol.

4- Bu işin anahtarı: SÜREKLİLİK ve TUTARLILIK

5- Müşterilerin hakkında YA-KIN-MA, diğer meslektaşların hakkında Sosyal Medya'da KO-NUŞ-MA. Bu sana hiçbir şey kazandırmaz. Senin derdin kendinle unutma.

6- Hesaplarında NEGATİF paylaşımlar yapma.

7- Hesaplarında işini ileriye götürmeyecek, seni yukarıya taşımayacak, seni profesyonel göstermeyecek hiçbir paylaşım yapma.

8- Başkaları ne der, diğerleri ne düşünür diye düşünerek kendini sınırlama. Senin derdin kendinle. Senin faturanı onlar ödemiyor, onlar seni tanımıyor, senin hangi yollardan geçtiğinden haberleri yok, bırak diğerlerini. Sen kendi yoluna bak.

9- Fütursuzca para harcama. Nolur yapma. Stratejik davran. Bir plan yap. Harcamaların için strateji belirle. Örneğin, çekimin %10u faturalara, %20si yeni aksesuara, %20si ekipmana, %20si eğitime, %30u yatırım hesabına gibi. Var mı böyle bir ayırımın? Var mı bir planın? Yoksa günübirlik, çekimden çekime mi planlama yapıyorsun?

10- Fiyat politikanı gözden geçir. Rasyonel bir plan mı? Yoksa diğerlerine göre oluşturduğun, memnun olmadığın bir fiyat mı? Fiyat stratejin var mı? Başkası için doğru olan fiyat senin için olmayabilir. Bölgeye, ideal müşterine, emeğine, vb... bir sürü etkene göre bu değişir.

11- İdeal müşterin seni bulabiliyor mu? Senin kim olduğunu biliyor mu? Onların karşısına çıkacak bir strateji yaptın mı?

12- İş için çalışma saatleri belirleyin. Ben o hatayı yaptım biliyorum:)) Sabah akşam gece gündüz iş iş iş iş:)) Bir adım geri çekil. Dışarıdan bir gözle bak. Kendine ve sektöre:)

13- Outsource yani kendi işin olmayan şeyleri başka profesyonellere yaptır. Her şeyi kendin yapmak zorunda değilsin. Bir destek al. İster marka oluşturma, ister websitesi, ister pazarlama stratejileri, ister photoshop.. Hepsini bilmek zorunda değilsin.

14- Fazlalıklarınızdan kurtulun. Hem evinizde hem stüdyonuzda:) Daha minimal, daha sade olun.

15- POZİTIF olun. Birisi sizin adınızı duyduğunda onda oluşturacağınız his olumlu olsun.

16- Photoshop, pozlandırma, kamera ayarları, ışık kullanımı bunlar senin ana başlıkların. Bunlar için plan yap. Yavaş yavaş kendini geliştir. Youtube da video izler, Google'a sor, eğitim al, destek al, workshoplara katıl. Ama planını belirle. Bunları öğrenmek zorundasın. Ama oradan oraya atlayarak yaptığın çalışmalar süreci çok uzatır. Ne olur planlı ol.

17- Kusursuz müşteri deneyimi, CRM, pazarlama stratejileri, satış teknikleri. Bunlar da ana konuların. Bunları da öğren. Destek al. Bilmek zorunda değilsin. Profesyonel destek alabilirsin. Bunlar işine yatırım demek. Yatırım sadece aksesuar alıp, konsept kurup, makine ve lens almak değil.

18- Şunları artık deme: Çok çok fotoğrafçı var, piyasa doydu, çok fiyat kırıyorlar, o benden kötü çekiyor ama daha çok iş alıyor, kimse fazla ödeme yapmak istemiyor, o çok iyi ben değilim, o harika çekiyor ben çekemiyorum, onun o aksesuarı var benim yok.... Artık bunları deme ne olur.

19- Dünya'da neler olup bitiyor takip et. Trendleri takip et. Hep aynı yerlere aynı fotoğrafçılara bakma. Vizyonunu geniş tut.

20- Buraya kadar okuduysan eminim ki işinden %100 memnun değilsin ya da %100 potansiyelini kullanmadığını düşünüyorsundur. Yapılacak o kadar çok şey var ki. Eminim senin de şu an yapman gereken onlarca şeyi bir nefeste sana söyleyebilirim. Hatta bunu şu an isteyen her meslektaşıma yapıyorum. Hedeflerini konuşup bir plan çıkarıyoruz. Yazılı, adım adım. Ama biliyorum ki sen her şeyi çok iyi yaptığını düşünüp bu yardımı da almayacaksın.

21- Dünya'nın Lovemark olmuş firmalarını incele. Starbucks, Zara, Nike, Adidas, Versace, Michael Kors... Bunların taktiklerini kendi işine nasıl uygulayabilirsin hiç düşündün mü?

22- Kendini Müşterinin yerine koyup hiç iş akışlarında bir yolculuğa çıktın mı? Kusursuz müşteri deneyimini nasıl yaratırsın düşündün mü? Düşünmedin biliyorum bana dürüst ol:))

23- Instagramdan reklam ver. Müşteri gelsin. DM den ya da Whatsuptan bilgileri gönder. Dosyaları Wetransfer, Google Drive, Dropbox ile ya da DVD(!) ile gönder. Günübirlik yaşa... Bu sen misin? Ya da biraz yaklaşmışımdır. Artık daha stratejik ol. Tabuları yık. Sektörde diğerlerine bakıp aynı şeyleri yapma. Onların hatalı yapmadığını nereden biliyorsun. Paranı, zamanını, emeğini niye boşa harcıyorsun.

Bütün bunları ve daha fazlasını düşünmedin, yapmadın, planlamadın, harekete geçmedin biliyorum. Çünkü hep bir noktaya, bir konuya, ya da dar şeylere odaklandın. Bu işi bir bütün olarak görmeye başladığında işin çok değişecek.

Ama bunlar için planlı ve stratejik olmalısın. Yazmalısın. Harekete geçmelisin. Attığın her adımın arkasının dolu olmasını sağlamalısın. Neyi niçin yaptığını bilmeli, işine nasıl katkısı olacağını anlamalı ve o şekilde harekete geçmelisin. Birisi öyle söylüyor diye değil, o beğendiğin fotoğrafçı öyle yapıyor diye değil.

Biliyorumki çoğunuz bu yazıyı okuyup yine aynı şekilde kaldığı yerden devam edecek ve yıllarını, parasını, emeğini kaybedecek. Gel birlikte plan yapalım. Hedefini koyalım. Stratejini belirleyelim. Adımlarını sen at. Buna biz Serap Seker Academy Baby Steps diyoruz. Aynı bir bebeğin emeklemesi, yürümesi ve koşması gibi. Bir anda koşmaya başlayamazsın. Bana email atman yeterli.

Senin için buradayız. Çünkü birlikte daha güçlüyüz. Birlikte daha iyiyiz.

Sevgiler,

Serap

www.serapsekeracademy.com